Jarní údržba trávníků

Letos se jaro trošku zpozdilo, nebo spíše po několik letech přišlo v době obvyklé.

 

Tím je celá příroda nastartovaná k raketovému růstu a bude se měnit před očima doslova po hodinách a je nejvyšší čas ji pomoct po dlouhé zimě.

 

Trávníky potřebují na jaře více péče. Zejména je třeba trávník zbavit zbytků staré trávy, odstranit pozůstatky sněžné plísně a plsti.

K tomu je vhodné provést vertikutaci. Pokud nemáte vertikutátor, vystačíte si se speciálními hráběmi. To co se vám podařilo vyčesat, následně snadno posbíráte se sekačkou.

vertikutace

 

po vyčesání je také dobré provést aerifikaci, nebo jinak děrování trávníků společeně se zapískováním. Uvolní se tím pnutí půdy, odvětrá se z kořenové zóny přebytečná vlhkost a trávník následně přijímá hnojiva a vláhu snadněji a rychleji zhoustne.

aerifikace

aerific

 

Dalším krokem je dodání živin do trávníku. Vybrat si můžete z hromady různých hnojiv. 

V nabídce máme přírodní neboli organická. Krátkodobá i dlouhodobá.

 

Přírodní hnojiva vesměs nemají tak vysoký obsah účinných látek jako je dusík, kterého mají jen kolem 5%, ale obsahují velké množství přírodního materiálu, který dokáže vylepšit celkovou kvalitu půdy.   

https://www.zahradnitechnikakotasek.cz/hnojiva/natura-organicke-travnikove-hnojivo-8-kg/

Syntetická hnojiva máme dvou základních typů krátkodobá a dlouhodobá

Krátkodobá hnojiva obsahují dusík ve formě snadno rozpustné a přijatelné rostlinami. Tyto hnojiva se musí přesně dávkovat a vždy je potřeba zajistit opláchnutí listů závlahou, aby nedošlo k jejich popálení. Výhodou je cena velký výběr různého složení a rychlá reakce rostlin na dodané živiny.

https://www.zahradnitechnikakotasek.cz/travnikove-hnojiva/

Dlouhodobá hnojiva jsou opět dvou typů. Jeden typ pracuje na principu granulí hnojiva v obalu, který se postupně rozpouští a tím se postupně, po dobu několika měsíců uvolňují živiny do trávníků. Druhý zase na principu postupného rozkládání dlouhých chemických vazeb a tím postupném uvolňování živin.

https://www.zahradnitechnikakotasek.cz/hnojiva-gardenboom/

https://www.zahradnitechnikakotasek.cz/hnojiva-fenix/

 

Zcela speciální kategorií je kombinace hnojiva a herbicidu. Takové hnojivo se prodává pod značkou Travin

https://www.zahradnitechnikakotasek.cz/hnojiva-travin/

V nabídce máme různou velikost balení.

 

Přihnojením je jarní údržba dokončena.

Teď si jen počkat na výsledek své práce.