Hnojení železem v trávnících

Železo v trávníku

 
Setkal jsem se s otázkou, jak se ovlivňuje hnojivo a hnojivo s železem v trávníků.
 
V zásadě, spousta hnojiv obsahuje jako mikroelement trošku železa, hezky to barví trávník na sytě zelenou, tak to je takový bonus. Ale je ho vesměs pod 1%.
Jsou ale i výjimky, jedna z nich je ICL Sierraform GT Step HI-Mag 8FE-20MgO 20Kg,kde je železa 8%. Snadno se aplikuje rozmetadlem. Toto hnojivo obsahuje pouze doplňkové mikroelementy a lze použít od března do října opakově pro doplnění živin a nenahrazuje běžné hnojení. Vhodné je zejména na písčitých půdách chudých na živiny.
 
Dalsí typ železa je to, které dodáváme formou postřiku. Má vysoký podíl, nanáší se na list a tam také téměř okamžitě účinkuje. Jeden z takových výrokbů je Tekuté železo Liquid Iron v balení 5L, případně Micromax Rozpustné chelátové železo 5kg, v granulovaném balení, které se před aplikací rozpustí a opět se aplikuje postřikovačem. Železo v Chelátové formě je snadněji a rychleji přijímáno rostlinami, proto pro okamžitý účinek je vhodnější.
 
 
 
 
Mimo to, že železo zlepší barvu trávníků, také podporuje fotosyntézu. Při aplikaci na list účinkuje téměř okamžitě a cca týden až dva dlouho.
 
MK