Hnojení trávníku a plány hnojení

Hnojení v trávnících

 

Dneska se zaměřím na plány hnojení a popis jak správně hnojit. Dotazy se na toto téma opakují a možností je spousta, tak to prosím berte jako orientační úvod základních možností.

 

Většina hnojiv má namíchaný nějaký poměr základních prvků N:P:K, ale co to vlastně znamená?

Jedná se o poměr základních výživových prvků

N : Dusík - po něm tráva roste, přibývá trávní hmota, odrůstají poškození a houstne, ale také vydrží v půdě nejkratší dobu, vyplavuje se závlahou a deštěm, na písčitých podložích se zřídka udrží v půdě déle než 4 týdny ve své základní formě

tady je to nejsložitější, dusík dodáváme v několika podobách, asi lze za základ považovat močovinový dusík. Močovina, neboli diamid kyseliny uhličité CO(NH2)2, není rostlinou v této podobě přijmutelná. Rozkládá se v půdě pomocí mikroorganismů na NH4+ a NO3-, neboli do iontové podoby ve které s ní rostlina dokáže pracovat. Podle toho jak rychle se dokáže přeměnit do této iontové podoby, tak rychle je také dostupný pro rostlinu. Zde se to rozděluje na krátkodobá hnojiva, kde je dusík dostupný víceméně ihned (cca 5 dní a do měsíce je pryč) a dlouhodobá (dusík s postupným uvolňováním či s řízeným uvolňováním)

P (P2O5): Fosfor - prvek potřebný pro růst kořenů, zejména na půdách písčitých je ho akutní nedostatek, běžně v normálních půdách ho bývá dost, někdy až moc.

K (K2O): Draslík - prvek který pomáhá vyzrávání pletiv v rostlině, pomáhá ji překonat letní vedra, zimní mrazy a ostatní stresové faktory.

Mimo to je ještě užitečná řada mikroelementů, ke kterým více příště.

Jedná se o MgO (hořčík), S - síru, Fe (železo), CaO (vápník),... a spousta dalšího, které také v půdě potřebujete, protože každá část pomáhá něčemu a ve správném poměru v půdě s nimi předcházíte chorobám a nedostatku živin.

 

Základní plány hnojení

berte je prosím orientačně, jsou zamýšlený jako nějaký střed. Nově vysetý trávník na písku bude potřebovat až o 50% hnojiv více a oproti tomu trávník, který již má přes 10 let a je pěstován na kvalitní ornici si vystačí s dávkou o 30% nižší. Stejně to je s trávními odrůdami. Směsi hřištní a sportovní(jílky), jsou výrazně náročnější na přísun živin než směsi parkové(kostřavy). to vše je potřeba zohlednit a na každém hnojivu je uvedena doporučená dávka a termín aplikace hnojiva.

Po přihnojení je pro maximální efekt ideálně zajistit zálivku, nebo hnojit před deštěm, zásadně nehnojíme na mokrý list, jelikož se hnojivo může rozpustit na listu a list popálit. Při hnojení dlouhodobými hnojivy vynecháme po hnojení vertikutaci a alespoň pár dní sečeme beze sběru trávy, abychom případné nerozpuštěné hnojivo nevysbírali.

 

Plán hnojení pro hnojiva Fenix najdete zde a po rozkliknutí také odkaz na jednotlivé produkty: 

 

Plán hnojení pro hnojiva ICL Sierraform najdete zde a po rozkliknutí také odkaz na jednotlivé produkty: 

 

 

Plán hnojení pro běžný trávník ICL pro turf a po rozkliknutí také odkaz na jednotlivé produkty: 

Plán hnojení pro nízkosečený trávník ICL prolite a po rozkliknutí také odkaz na jednotlivé produkty: 

 

 Přeji všem ať to hezky roste a zelená se a v případě dotazů klidně napiště. Rád se pokusím zodpovědět

 

M.Kotásek